Friday, 29.03.2024, 16:09

Welcome gost | RSS
Neka Magija opet blista!
MainRegistrationLogin
[ Novi postovi · Članovi · Pravila Foruma · Pretraga · RSS ]
  • Page 2 of 2
  • «
  • 1
  • 2
Forum moderator: calum_umbrosum  
Forum » Wicca, magija, religija » Mitologija » Antički bogovi
Antički bogovi
Koji vam je bog najdraži?
1.Zeus[ 1 ][33.33%]
2.Had[ 0 ][0.00%]
3.Hera[ 0 ][0.00%]
4.Afrodita[ 1 ][33.33%]
5.Atena[ 0 ][0.00%]
6.Posejdon[ 0 ][0.00%]
7.Oziris[ 1 ][33.33%]
8.Izida[ 0 ][0.00%]
9.Set[ 0 ][0.00%]
Answers total: 3
selma_9Date: Friday, 15.04.2011, 22:09 | Message # 11
Apprentice
Group: korisnik
Messages: 12
Reputation: 0
Status: Offline
ok
 
buffyDate: Friday, 15.04.2011, 22:10 | Message # 12
Apprentice
Group: korisnik
Messages: 72
Reputation: 0
Status: Offline
meni je osobno zanimljiva Khali. indijska božica uništenja. zvuči gadno, ali pod tim uništenja ne misli se na bezciljna razaranja, nego nauništenje prije ponovnog rođenja ili tako nekako.
inače od egipatskih božanstava zanimljivi su mi Oziris i Set, ali budući da je Set bio zao, opredijelila bih se za Ozirisa.
Što se tiče Grček... hmm, teško mi je izdvojit najbolju božicu. mislim da bi to bila Atena, božica mudrosti. Rimski bogovi su zapravo grčki, samo drugačija imena, pa me ne zanimaju.
složila bih se s tobom Witch... kada bih birala svoju božicu, to bi bila ona, ali kako sada nemam previše vremena za posvetit se magiji sad na mogu reć da je moja božica.


From beneath you, it devours.
 
frater_ISMI_Date: Monday, 27.06.2011, 16:06 | Message # 13
Apprentice
Group: korisnik
Messages: 69
Reputation: 1
Status: Offline
Da, ali nemožemo mješati božanstva. kad govorimo o antičkim bogovima onda se misli na grčko -rimsku mitologiju.

grčka:

Zeus
Hera
Atena
Ares
Had
Afrodita
Dioniz
Hermes
Hefest
Apolon
Posejdon
Eros
Muze (više njih...)
Pan
Nimfe

itd itd itd...ono što mi je sad palo na pamet

rimski bogovi (često pandani grčkim božanstvima)

Jupiter
Mars
Venera
Lucifer
Saturn
Merkur
Dijana
Ceres
Hefest
Apolon

Egipatski Bogovi

Raa
Horus
Izida
Apep
Set
Nu (Nut, Nuit)
Geb
Ma'at
Oziris
Hathor
Anubis
Thot
Sobek
Ptah
Bet
Šu
Sekhmet

To je što se ovaj čas mogu sjetiti. No nije problem doći do imena bogova i čega su bili zaštitnici, google zna sve....


Equal Rights and Justice!
"Ljubio sam Ma'at i postao njezin ljubavnik. Njezin sam gospodar i rob!"
"The Method of Science, the Aim of Religion”
 
frater_ISMI_Date: Monday, 27.06.2011, 16:16 | Message # 14
Apprentice
Group: korisnik
Messages: 69
Reputation: 1
Status: Offline
Quote (DrFaust)
Znam jednog ali dosta njih će vjerojatno znati za njega ako su pratili gradivo u povijesti u srednjoj školi.
Štovanje tog boga je bilo kratkotrajno jer su se pobunili stari svećenici u Egiptu protiv štovanja tog boga. Taj bog je bio Aton (Sunčev kolut) a vjerovanje u njega je utemeljio faraon Amenofis IV. (Ehnaton). Kad ga je naslijedio Tutankamon vratio je staro vjerovanje u stare bogove.


Da, radi se o prvoj monoteističkoj religiji u povijesti...


Equal Rights and Justice!
"Ljubio sam Ma'at i postao njezin ljubavnik. Njezin sam gospodar i rob!"
"The Method of Science, the Aim of Religion”
 
piranjaDate: Monday, 27.06.2011, 19:00 | Message # 15
Apprentice
Group: korisnik
Messages: 63
Reputation: 0
Status: Offline
čitao sam negdje da su ti bogovi zapravo samo iskopirani...

evo recimo da su prvo postojali grčki bogovi.. .onda su došli rimljani i uzeli iste bogove, samo promijenili imena i neke osobine... ovo sam uzeo za primjer, ali navodno je bilo tako...

jel to istina? sad kad malo razmišljam o tome, malo je zbunjujuće... evo recimo tko bi bio rimska verzija zeusa.. to baš i ne ide tako

što vi mislite?
 
frater_ISMI_Date: Tuesday, 28.06.2011, 16:59 | Message # 16
Apprentice
Group: korisnik
Messages: 69
Reputation: 1
Status: Offline
Quote (piranja)
čitao sam negdje da su ti bogovi zapravo samo iskopirani...

evo recimo da su prvo postojali grčki bogovi.. .onda su došli rimljani i uzeli iste bogove, samo promijenili imena i neke osobine... ovo sam uzeo za primjer, ali navodno je bilo tako...

jel to istina? sad kad malo razmišljam o tome, malo je zbunjujuće... evo recimo tko bi bio rimska verzija zeusa.. to baš i ne ide tako

što vi mislite?


Da, to je normalno kod prirodnih religija. Zato je kultura grčke i rima vrlo bliska. Redovito se događalo da nakon osvajanja nekog područja su asimilirali božanstva možda im malo mjenjajući ime te neke osobine da bi domicijalno stanovništvo koje je slavilo te bogove prihvatilo novu vlast. Tako je primjerice za vrijeme Grčke vlasti u Egiptu nastao Hermes-Thot ili pak Hermeanubis gdje su se "spojila" dva boga.

Rimska verzija Grčkog Zeusa je bio Jupiter. Ares je bio Mars, Hermes je Merkur, Afrodita je Venera, Posejdon je Neptun itd...

Interesantno, jedan od najvećih ratnika i vladara, Aleksandar Makedonski je pokorivši neko područje otišao u hram na tom području i poklonio se tom bogu....


Equal Rights and Justice!
"Ljubio sam Ma'at i postao njezin ljubavnik. Njezin sam gospodar i rob!"
"The Method of Science, the Aim of Religion”
 
piranjaDate: Tuesday, 28.06.2011, 19:15 | Message # 17
Apprentice
Group: korisnik
Messages: 63
Reputation: 0
Status: Offline
znači ipak je istina... jupiter je zeus, merkur je hermes, venera je afrodita, a mars je čokoladica! biggrin :D biggrin :D
 
Forum » Wicca, magija, religija » Mitologija » Antički bogovi
  • Page 2 of 2
  • «
  • 1
  • 2
Search:


witchcraft.do.am © 2024